Yalova Üniversitemiz Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na bağlı Endüstri Mühendisliği Kulübü tarafından düzenlenen

“AYNA: Aklını Yönet Niteliklerini Arttır” isimli Kariyer Zirvesi Etkinliği Öğrencilerimiz’in yoğun ilgisi ile gerçekleşti. 

Merkez Yerleşkemiz’de yer alan 15 Temmuz Konferans Salonu’nda düzenlenen Ayna Sempozyumu’nda, Yalova Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Torkul da hazır bulundu. 

İş dünyasından önemli isimlerin konuk olduğu AYNA Sempozyumu’nda Microsoft IT Orta Doğu ve Afrika Direktörü Uğur Yılmaz, Savunma Sanayi Müsteşarlığı Uzmanı Veda Duman Kantarcıoğlu, Akkim Eski Genel Müdürü Celal Özel ve Assan Hanil Satınalma ve Malzeme Müdürü Onur Bayram deneyimlerini paylaştı. 

Endüstri 4.0 Değerlendirildi 

Ayna Sempozyumu, İstiklal Marşımız ve Saygı Duruşu’nun ardından Yalova Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Torkul’ un açılış konuşmasıyla başladı. Aynı zamanda kendisi de bir Endüstri Mühendisi olan Prof. Dr. Orhan Torkul, geleceğin genç mühendislerine kendi kariyer yolculuğundan ve Endüstri 4.0’dan bahsetti. 

Prof. Dr. Orhan Torkul’un konuşmasının ardından, Microsoft IT Orta Doğu ve Afrika Direktörü Uğur Yılmaz kendi kariyer hikayesinden bahsederek konuşmayı devraldı. Uğur Yılmaz, otonom araçların

günümüze kadar olan serüveninden, robotlaşmadan ve ilerleyen zamanlarda insanları bekleyen teknolojik devrimlerden bahsederek öğrencilere ışık tuttu. 

“Her Şey Yerinde ve Zamanında Güzel” 

Savunma Sanayi Müsteşarlığı Uzmanı Veda Duman Kantarcıoğlu, zirve etkinliğinin devamında öğrencilere Nükleer Mühendisliği yolculuğundan ve kariyer hikâyesinden bahsetti. Eğitim hayatı ile sosyal hayat arasında denge kurmak gerektiğini ifade eden Veda Duman Kantarcıoğlu “Her şey yerinde ve zamanında güzel. Vaktinizi doğru planlayın, risk alın ve riskleri doğru bir şekilde yönetin” vurgusu yaptı. Çalışma yaşamında karşılaştığı kriz durumlarını yönetim süreçlerini öğrenciler ile paylaşan Veda Duman Kantarcıoğlu, iyi bir insan ve iyi bir çalışan olabilmek için daima “Ben hangi problemi çözebilirim ve ülkem için hangi alanda katma değer yaratabilirim?” düşüncesinde olmak gerektiğini ifade etti. Kantarcıoğlu son olarak ise “Kendinizi tanıyın, yeteneklerinizin farkında olun ve dengeyi kurun” sözleriyle konuşmasını tamamladı. 

Pistin Dışında Kalmamak İçin…” 

Aktops Tekstil Sanayi A.Ş Genel Müdürü Celal Özel ise kariyer hayatından bahsederek edindiği bilgi ve deneyimleri, geleceğin mühendis adayları ile paylaştı. Hayatta takip eden değil, takip edilen olmanın vurgusunu yaparak Öğrencilere, Üniversite’nin bir anahtar olduğunu ve hangi kapıyı açacaklarının kendi ellerinde olduğunu belirtti. Zamanın çok hızlı yer değiştirdiğini ve artık nesnelerin internetinin söz sahibi olduğunu belirterek, zamanı iyi yönetmek gerektiğini ifade eden Özel, “Ben bugün, dünden farklı ne öğrendim?” sorusunun sorularak, öz eleştiri yapılması gerektiğini ve çok yönlü olmanın önemini vurguladı. Öğrencilere tavsiyelerde de bulunan Özel, “Hangi işi yaparsanız yapın, anadilinize hakim olduğunuz gibi İngilizceye de hakim olmalısınız. Yabancı yayınlara üye olun, takip edin, araştırın, kendinizi sürekli güncelleyin, aksi takdirde pistin dışında kalırsınız” dedi. 

Son olarak söz alan Assan Hanil Satınalma ve Malzeme Müdürü Onur Bayram ise otomotiv sektörüne dair bilgiler paylaştı. Geleceğin genç mühendis adaylarına, “Satın Alma Mühendisliği, Satın almada strateji ve uygulamalar, yeni nesil satın almanın farkları, yolu satın almadan geçen CEO’lar” hakkında detayları irdeleyen Bayram, “Hırs başkasını geçme, tutku ise kendini geçme arzusudur” sözünü paylaşarak, Öğrencilere, “Bir tutkunuz olsun ve kendinizi sürekli geliştirerek, değişime adapte olun” tavsiyelerinde bulundu. 

Yalova Üniversitemiz Endüstri Mühendisliği kulübünün organize ettiği AYNA isimli I. Kariyer Zirvesi, konuşmacıların sunumları ile soru ve cevapların ardından,

kulüp üyelerinin belirlediği soruları yanıtlayanlara, kupa ve kitap hediyesi ile topluluk fotoğraflarının çekimiyle sona erdi. 

Etiket: “Ayna Sempozyumu” Öğrencilerin Yoğun İlgisi İle Gerçekleşti