Share

Yemekhane ve Kantin Hizmetleri Şube Müdürlüğü

Beslenme; büyüme, gelişme ve sağlık için gerekli olan enerji ve besin öğelerinin vücuda alınmasıdır.  Yeterli ve dengeli beslenme ise bu öğeleri içeren gıdaların sağlığın gelişmesi ve korunması için bilimin belirlediği ve önerdiği miktarlarda tüketilmesidir. 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 47. maddesi uyarınca Üniversitemiz Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı öğrencilerimize sağlık, kültür, spor, burs hizmetleri sunmakla beraber, öğrencilerimizin, akademik ve idari personelimizin beslenme ihtiyaçlarını da karşılamaktadır. Bu amaçla 10 yemekhanemizde öğle yemeği, 3 yemekhanemizde akşam yemeği servis edilmektedir. Öğrenci yemekhanemizde bir öğünde 4 çeşit yemek servis edilmektedir. Eğitim-Öğretim Döneminde günlük ortalama 2200 kişiye yemek hizmeti verilmektedir. Yemeklerimiz, günlük ortalama 5000 öğün üretim kapasitesi olan Merkez Yerleşke mutfağımızda hijyen kurallarına dikkat edilerek hazırlanmakta ve Fakülte/Yüksekokullarda bulunan yemekhanelerimize sunulmaktadır. Birimimize bağlı olarak çalışan Yemekhane Hizmetlerinde 1 Şube Müdürü 1 Gıda Mühendisi yemek hizmetinin sağlıklı ve kaliteli verilmesini sağlamak amacıyla, beslenme konusunda bilgi sahibi olmak isteyen öğrencilerimize danışmanlık hizmeti vermektedir.1 personelimiz ise öğrenci ve personelimize yemek kartları ile ilgili sorunlarda danışmanlık hizmeti vermek amacıyla görev yapmaktadırlar.

         MERKEZ YERLEŞKE MUTFAĞI

         (YERİNDE ÜRETİM)

 

          Yemekhaneler 

• Rektörlük Personel Yemekhanesi

• Merkez Yerleşke Öğrenci ve Personel Yemekhanesi

• Yalova Meslek Yüksek Okulu Öğrenci ve Personel Yemekhanesi

• Armutlu Meslek Yüksek Okulu Öğrenci ve Personel Yemekhanesi

• Çınarcık Meslek Yüksek Okulu Öğrenci ve Personel Yemekhanesi

• Termal Meslek Yüksek Okulu Öğrenci ve Personel Yemekhanesi

Üniversitemizde Yemek Ücretleri
Öğrenciler: 2,00                                          Akademik Personel (Yrd. Doç. ve Diğer): 5,00
Daimi İşçiler: 3,00                                       Profesör ve Doçentler: 5,50
İdari Personel (5-15 derece): 3,50              Misafir: 6,30

MENÜLER

 

Menüler sunulan gıdaların besin içerikleri dikkate alınarak enerji değerleri 1.000 - 1.500 kcal olacak şekilde planlanmaktadır. Menüde yer alan gıdaların enerji değerleri ve temel besin öğeleri bilgisayar ortamında hazırlanmakta ve aylık menüler kalori değerleri ile birlikte web sitemizde yayınlanmaktadır.

 

İLAÇLAMA 

 

Yalova Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı; Kantin ve Yemekhane Hizmetleri Şube Müdürlüğü’nün Mutfak ve Yemekhanelerine Yemek Yüklenici firma tarafından her ay düzenli olarak hizmet yeterlilik belgesi olan bir firmanın sertifikalı elemanları tarafından ilaçlama hizmeti verilmektedir.

 

 

GIDA GÜVENLİĞİ VE HİJYEN 

 

Yalova Üniversitesi Sağlık ve Kültür Başkanlığı Gıda Mühendisi kontrolünde her ay düzenli olarak Yüklenici firma Yemekhanesinde üretilen, yemeklerden alınan ve 72 saat saklanması gereken yemek numuneleri kontrol eder. İçme suyu polikarbon ambalajda alınmaktadır. Yönetmeliklerde belirtildiği şekilde personelimizin akciğer filmleri çektirilmekte ve Sağlık raporları 6 ayda bir düzenli aralıklarla yenilenmektedir.

 

Yemekhanelerin temizlik ve dezenfeksiyonu her gün düzenli ve kurallara uygun olarak yapılmaktadır. Yemekhanelerimizde temizlik ve dezenfeksiyonu Yüklenici yemek firması tarafından yapılmaktadır. Tüm mutfak ve yemekhanelerimiz düzenli olarak T.C. Gıda. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gıda mühendisleri tarafından denetlenmektedir. Atık yağlar lisanslı bir geri dönüşüm firmasına verilmektedir

 

 

 

YEMEK SAATLERİMİZ

  

Normal Öğretim Personel      : 12.00 - 13.00          İkinci Öğretim: 16.30 - 18.30 

Normal Öğretim Öğrenci        : 11.30 - 13.30 

 

 

KANTİNLER

 

Başkanlığımıza bağlı 8 adet kantin bulunmaktadır. Bu kantinler Kantin Kontrol ve İzleme Komisyonu tarafından imzalanan şartname ve sözleşme hükümleri çerçevesinde satış fiyatları, hijyen ve genel işleyiş yönünden düzenli olarak denetlenmektedir.

  

      Başkanlığımıza bağlı kantinlerin bulunduğu okullar; 

  •  Mühendislik Fakültesi
  • Hukuk Fakültesi
  • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
  • Merkez Yerleşke
  • Termal Meslek Yüksekokulu
  • Yalova Meslek Yüksekokulu
  • Armutlu Meslek Yüksekokulu
  • Çınarcık Meslek Yüksekokulu

 

 

 

Yalova Üniversitesi Sağlık ve Kültür Daire Başkanlığı 

Çınarcık Yolu 3. Km Rektörlük Binası Merkez/Yalova 

Tel: 0226 815 58 17 28