Share

Öğrencilerimiz Çanakkale Şehitliği'ni Gezdi

 

Meslek Yüksekokulumuz Gezi Serüveni kulübü 2013 – 2014 Akademik yılı Bahar yarıyılı etkinlikleri kapsamında Çanakkale Şehitlerini anmak ve savaş alanlarını görmek için Gelibolu'ya gezi düzenledi.

Kulüp Akademik Danışmanı Öğr. Gör. Onur YÜKSEL ve beraberindeki 25 öğrenciye, alan kılavuzu tarafından Çanakkale Boğazı, Çanakkale’nin tarihçesi ve tarihi Milli Park hakkında bilgiler verildi. Daha sonra sırası ile Kilitbahir Kalesi, Namazgah Tabyaları, Rumeli Mecidiye Şehitliği, Mecidiye Tabyası ziyaret edildi. Seyid Onbaşının 215 kg’lık mermiyi kaldırdığı Tabya, Top ve o boyuttaki mermi örnekleri görüldü. Soğanlıdere ve Şahindere bölgesinde gerçek Şehit mezarları ziyaret edildi.

Alçı tepe köyünde yemek ve alışveriş için serbest zaman verildikten sonra 57. Alay Şehitliği, siperler, Conkbayırı ve Atatürk'ün vurulduğu fakat kurşunun saatine gelmesinden dolayı yaralanmadığı yer görülerek bilgi verildi. Son olarak Anafartalar Savaşının geçtiği bölge ziyaret edildikten sonra dönüş için yola çıkıldı.

Geziye katılan öğrenciler adına konuşan kulüp başkanı Sinem ÇUKURYUT binlerce askerimizin şehit düştüğü savaş alanlarını ve siperleri ziyaretleri esnasında çok duygulandıklarını ve herkesin mutlaka buraları ziyaret etmesi gerektiğini belirtti.