Share

Arapça Öğretim Sempozyumu

Yalova İslami İlimler Fakültesi ve FSMVÜ İslami İlimler Fakültesi'nin ortaklaşa tertip ettiği "Arapça Konuşulmayan Ülkelerde İslami İlimlerin Arap Diliyle Öğretimi: Tecrübeler, Beklentiler ve Zorluklar" başlıklı uluslararası sempozyum 25 Mayıs 2016 tarihinde Yalova'da gerçekleştirilen ilk oturumlarla başladı ve ertesi gün İstanbul'daki oturumlarla tamamlandı. Yalova'daki ayağı Rizom Tatil Köyü’nde gerçekleştirilen sempozyuma Yalova Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. M.Niyazi Eruslu, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Musa Duman,Rotterdam İslam Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Akgündüz, Ak Parti Yalova İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak, Rektör Yardımcıları, Dekanlar,çeşitli İslam ülkelerinden akademisyenler ve diğer davetliler katıldı. 

Sempozyum fakültemiz öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Pehlül Düzenli'nin Kur'an tilavetiyle başladı. Ardından Dekanımız Prof. Dr. Abdurrahman Özdemir açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Konuşmasında bu etkinliğin önemine değinen Özdemir, Arapça öğreniminin artık bir zorunluluk olduğunu ve bunu daha kolay ve hızlı bir şekilde temin edeceğimiz yöntemler aramamız gerektiğini dile getirerek sempozyumun bu amaca matuf olmak üzere tertip edildiğini vurguladı. Ardından FSMVÜ İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Turan Arslan söz alarak etkinlik hakkındaki görüş ve temennilerini dile getirdi. Daha sonra Fatih Sultan Mehmed Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Duman ve Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Niyazi Eruslu etkinlik için emeği geçenlere teşekkür ettikleri kısa birer konuşma yaptılar. 

Açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Ahmet Akgündüz Osmanlı medreselerinde Arapça eğitimi ve Arapça okutulan kitaplar hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Rotterdam İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Akgündüz konuşmasında ayrıca Arapça konuşulmayan ülkelerde İslami İlimlerin Arapça öğretimi konusundaki tecrübelerini görüş ve önerilerini aktardı.

Ardından  sempozyum çeşitli konu başlıklarının ele alındığı  oturumlarla devam etti. Arapçanın, Kur’an-ı Kerim ve hadislerin dili olması nedeniyle bütün Müslümanların ortak dili olduğu düşüncesinden hareketle hazırlanan sempozyumda İslâmi ilimleri Arapça öğrenmenin faydaları ve başka bir dilde öğrenmenin olumsuz etkileri, dili Arapça olmayanlara İslâmi ilimleri Arap diliyle öğretmenin özellikleri, Arap ülkelerinin dışında İslâmi ilimleri Arapça öğreten üniversite ve okulların kurumsal tecrübeleri ele alındı. Sempozyumda Arapçanın Müslümanların zayıfladığı zaman ve mekânlarda zayıflaması onların güçlü olduğu dönem ve coğrafyalarda ise güçlenerek öne çıkmasının dili Arapça olmayan ülkelerde İslâmi ilimlerin Arap diliyle öğretilmesi üzerinde ne gibi bir etkileri olduğu sorusuna da cevap arandı. Birinci günü Yalova Üniveristesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen sempozyumun ikinci  gün oturumlarına  Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Topkapı Yerleşkesi’de bulunan Yenikapı Mevlevihanesi’nde devam edildi.

Bu vesileyle fakültemiz adına sempozyumun gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.