Share

Fakülte Binamızın Temeli Atıldı

Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi’nin temeli törenle atıldı. Törene Yalova Vali Vekili Yıldırım UÇAR, Yalova Milletvekili Muharrem İNCE, Garnizon Komutanı Dz. Kur. Alb. Ayhan GEDİK, Eski Ak Parti Yalova Milletvekili Temel ÇOŞKUN, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. İbrahim HATİPOĞLU, YÖK Üyesi Doç. Dr. Zeliha Koçak TUFAN, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer ELMAS, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik POLAT, İstanbul Esenyurt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cuma BAYAT, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif KARADEMİR, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim TAŞ, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

İslami İlimler Fakültesi Öğretim Görevlisi Ahmet GÖKDEMİR’in Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan törende ilk konuşmayı yapan İslami İlimler Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Bilal GÖKKIR konuşmasında temeli atılan Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi’nin Yalova’ya ve Yalova Üniversitesi’ne hayırlı olması dileklerinde bulundu. Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi’nde ilmi manada çok yararlı çalışmalar yapılacağını ifade eden Prof. Gökkır yeni fakülte binasının temelinin atılması sürecinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Yalova Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Hüseyin YILDIRIM da konuşmasında Yalova Üniversitesi Merkez Yerleşkesi bünyesinde dördüncü fakülte binasının temelini atmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Yalova Üniversitesi olarak yeni dönemde hem mevcut fakültelere merkez yerleşkede ek binalar kazandırmayı hem de Yalova Üniversitesi’ne yeni fakülteler kazandırmayı amaçladıklarını belirten Prof. Yıldırım bu konuda taslak çalışmalar yapıldığını ve ilerleyen süreçte neticelendirileceğini sözlerine ekledi.

Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesinin Kurucu Dekanlığını yapmış olan ve şu anda YÖK Yürütme Kurulu Üyesi olan Prof. Dr. İbrahim HATİBOĞLU da İslami İlimler Fakültesi’nin kuruluş süreci ve özellikleri hakkında bilgiler verdi. Fakültenin Türkiye’de tamamen Arapça eğitim veren tek fakülte olduğunun altını çizdi.  Prof. HATİBOĞLU önümüzdeki yıllarda fakülte bünyesinde tamamen İngilizce eğitim veren yeni bir progmın açılmasının hedeflendiğini kurulacağını ve bunun da Yalova Üniversitesi’nin uluslararası bir kurum olmasına büyük katkı sunacağını belirtti.

Törene konuk olarak katılan Prof. Dr. Salih RIZA da konuşmasında Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi’nin temelinin atılması törenine katılmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. İslam’ın bilim dini olduğuna vurgu yapan Prof. RIZA ilk ayetin de oku kelimesiyle başladığına değinerek fakültenin gerçek manada ilim adamları yetiştirmesi temennisinde bulundu.

Yapılan konuşmaların ardından törene katılan protokol mensuplarınca butona basılarak Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi’nin temeli atıldı.