Share

Okuma ve Çalışma Salonumuz Hizmete Girdi

Üniversitemiz Merkez Kütüphanesinin Merkez Kampüse taşınmasından sonra Safran Yerleşkesinde bulunan kütüphane yeniden düzenlenerek öğrencilerimizin hizmetine sunuldu. Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkan Vekili Salih YILMAZ, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

“Mevcut mekânlarımızı değerlendirirken öncelikle öğrencilerimizin ihtiyaçlarını dikkate almamız gerektiğini düşünüyorum.  Merkez kütüphanenin taşınmasıyla sadece İslami İlimler Fakültesi öğrencileri için değil aynı zamanda Meslek Yüksekokulu öğrencileri için de Safran Yerleşkesinde okuma ve çalışma alanı konusunda önemli bir ihtiyaç meydana geldi. Civardaki öğrenci yurtlarında ikamet eden öğrencilerin de kütüphaneden yararlanmak konusunda talepleri vardı. Özellikle dönem sonu sınav döneminde kütüphanenin yoğun şekilde kullanıldığını gözlemledik. Bu durum kütüphanenin alt katındaki alanın verimli kullanılması için de bir düzenleme yapılması ihtiyacını ortaya koydu. Bu alanın öğrencilerin kitabını okuyup dinlenebilecekleri bir mekân haline getirilmesi planlanıyor.

İslami İlimler Fakültesine başta merhum Ahmet Muhtar Büyükçınar’ın kütüphanesi olmak üzere pek çok eser bağışlanmıştı. Mekân kısıtı ve personel eksiği sebebiyle bu kitapları düzenleyememiştik. Kütüphane görevlisi Yusuf Kılıç’ın özverili çalışmaları neticesinde kitapların tamamı kataloglanarak düzenlendi. Nadir eser niteliğindeki kitaplar Arş. Gör. Dr. Kenan Tekin’in çalışmasıyla tespit edildi. Bu eserleri Merkez Kütüphanemizde muhafaza etmeyi uygun bulduk. Bu vesile ile kütüphanenin düzenlemesinde her aşamada yardımlarını esirgemeyen Fakülte Sekreteri Rasim Çetik’e ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Öğrencilerimizin mesai saatleri dışında da ders çalışma ve okuma salonu olarak kullanabilecekleri mekânda akademik bir çalışma odası da bulunuyor.