Share

3. Polimer Günleri

Yalova Üniversitesi Polimer Araştırma Kulübü tarafından düzenlenen 3.Polimer Günleri, 13-15 Mayıs  2014 tarihleri arasında  Rauf Dinçkök Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Polimer Günleri öncesi yapılan ankete göre çeşitli sektörlerden firmaların davet edildiği etkinliğin açılışına Yalova Üniversitesi  Polimer Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yıldırım, Yalova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rafet Bozdağan, Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ramazan Kaan Saruhan, Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Özdemir, Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkan Yardımcısı Ahmet Meriç, PAGEV Eğitim Ar-Ge ve İnovasyon Koordinatörü Prof. Dr. Tekin Arda ile çok sayıda davetli ve öğrenci katıldı. Programın açılışında konuşan YÜPAK Yönetim Kurulu Başkanı H. Çağdaş Aslan 6 aydır devam eden hazırlıklar süresinde etkinliğe destek olan üniversite yöneticilerine, katılımcılara ve sponsorlara teşekkür etti.

Açış konuşmalarında söz alan PAGEV 1. Başkan Yardımcısı Ahmet Meriç  plastik sektörünün hızla gelişen ve büyüyen bir sektör olduğuna vurgu yaptı. Avrupa'nın plastik işleme sektöründe en büyük 2'nci ülkesinin Türkiye olduğuna dikkat çeken Meriç, "PAGEV eğitim amaçlı kurulan bir vakıf. Sektördeki eğitim eksiğini görerek kuruldu. PAGEV bu anlamda eğitim faaliyetlerini destekliyor ve buna bir süreklilik kazandırmayı hedefliyor. Yalova Üniversitesi de Polimer Mühendisliği alanında bu yıl ilk mezunlarını verecek. Şunu bilin ki sektör buradan mezun olacak mühendisleri dört gözle bekliyor” dedi.

Daha sonra sözü alan Yalova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rafet Bozdoğan konuşmasında Polimer Günleri’nde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Yalova Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Polimer Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yıldırım ise konuşmasında, "Plastik sektörü buradan mezun olacak mühendislerden büyük şeyler bekliyor. Türkiye 2015 yılında plastik işleme kapasitesi anlamında Avrupa'nın en büyük ülkesi olma hedefinde. Bunun için kaliteli hammadde üretmek lazım. İşte bunu yapacak olanlar da Türkiye'de ilk kez açılan bu üniversiteden bu yıl mezun olacak siz öğrencilerimizsiniz. Sizler bizim gelecekte övünç kaynaklarımız olacaksınız. Yalova'nın ve Yalova Üniversitesi'nin adını her yerde duyuracaksınız. Şu anda bir çok ülkenin gözü bizim üzerimizde. Avrupa'dan hatta Amerika’dan bile bir çok üniversite bizimle işbirliği yapmak istiyor. " diye konuştu.

Açılış merasiminin ardından birinci oturumda söz alan PAGEV Eğitim Ar-Ge ve İnovasyon Koordinatörü Prof. Dr. Tekin Arda, PAGEV’ in yaptığı eğitim faaliyetlerinden bahsetti. ”Polimer Mühendisliği bölümünü ilk üç sırada bitiren ve öğrenciler tarafından seçilen üç kişi olmak üzere toplam 6 öğrenci PAGEV Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı Danışma Kurulu üyesi olarak görev yapacak” dedi.

İlk günün ikinci oturumuna kağıt, plastik ve metal geri dönüşümünde lider kuruluşlardan bir olan Tanrıkulu Plastik Toplama ve Ayrıştırma Tesis Yöneticisi Mustafa Güvenç ve Osman Erturan katıldılar. İlk sözü alan Mustafa Güvenç plastiğin geri dönüşümünün öneminden bahsetti. Daha sonra plastik malzemelerin geri dönüşüm aşamalarını kısaca anlatan Güvenç geri dönüşüm tekniklerinden bahsettikten sonra Osman Erturan plastik geri dönüşümünün aşamalarından bahsetti ve katılımcıların sorularını cevaplayarak oturumu sonlandırdı.

Günün son oturumunda Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Özdemir konuk oldu. Kalıpçılığın püf noktalarından ve plastik parça üretim yöntemlerinden bahseden Özdemir kalıbın, plastik üretimindeki önemini vurguladı.

İkinci günün ilk oturumuna, bugüne kadar cam, metal, plastik, kompozit  ve kağıt/ karton türü ambalaj atıklarının sağlıklı, temiz bir şekilde geri kazanımlarının sağlanması amacıyla, gereken sistemin oluşturulması için çalışmalar gerçekleştiren Entegre Atık Yönetimi ile yerel yönetimlerin, sanayinin ve tüketicilerin sorumluluk paylaşımını ön planda tutan Çevko Vakfı’nın Eğitim Şefi Murat Anaç konuk oldu. Geri dönüşümün öneminden ve geri kazanım yöntemlerinden bahseden Anaç “Türkiye 1 yılda yaklaşık 29 milyon kamyon çöp üretiyor. Bu kamyonlar uç uca eklendiğinde dünyanın etrafını 4.5 kez dolaşıyor” diye konuşan Murat Anaç geri dönüşümün önemine dikkat çekti. Oturum sonunda ise katılımcıların sorularını yanıtladı.

İkinci günün ikinci oturumunda “EPLON, EPLAMİD ve EPOPLEN” gibi markaların üreticisi ve 3. Polimer Günleri sponsorlarından biri olan Epsan Plastik’in Üretim ve Arge Yöneticisi Selen Şanlı söz aldı. Kısa bir firma tanıtımından sonra, plastik compound hammadde üretiminden bahseden Şanlı, Polimer Mühendislerinin sektör için ne kadar önemli olduğundan bahsetti. Soruların ardından, öğretim üyeleri ve öğrenciler Epsan Plastik'e 3. Polimer Günleri’ne verdikleri desteklerden ve Polimer Günleri'ne verdikleri önemden dolayı teşekkür etti.

İkinci günün üçüncü oturumuna Türkiye’nin plastik hammadde üreticisi olan PETKİM’in Satış ve Pazarlama Müdürü Dr. Mevlüt Çetinkaya konuk oldu. Petkim’in tarihinden ve plastiğin kimya sektöründeki öneminden bahseden Mevlüt Çetinkaya daha sonra katılımcıların sorularını yanıtladı.

Günün son oturumunda Türk Kompozit Sanayi'nin hammadde, yarı, ara ve nihai ürün üreticilerini, tedarikçilerini temsil eden Kompozit Sanayicileri derneğinin Yönetim Kurulu Genel Sekreteri İsmail Hakkı  Hacıalioğlu söz aldı. Kompozit Sanayicileri derneğinin neden açıldığını ve neden önemli olduğunu açıklayan İsmail Hakkı Hacıalioğlu katılımcıların sorularını yanıtladıktan sonra konuşmasını bitirdi.

Üçüncü günün ilk oturumunun konuğu dünyanın lider naylon ve polyester iplik, kord bezi ve Türkiye’ nin tek kord üreticisi olan, lastik takviye ve mekanik kauçuk pazarlarına hizmet veren Kordsa Global’in Ar-Ge Merkezi Teknoloji Müdürü Deniz Korkmaz’dı. Kord bezi, naylon ve polyester iplik üretim aşamalarından bahseden Korkmaz katılımcıların sorularını yanıtladı.

Üçüncü günün ikinci oturumunda konuk, otomotiv yan sanayisinin büyük firmalarından biri olan Farplas’ın Arge koordinatörü Dr. Altan Yıldırım’dı. Ürettikleri araba yan sanayi ürünlerinden ve üretim yöntemlerinden bahseden Dr. Altan Yıldırım bu tip bir organizasyonda bulunmaktan memnuniyet duyduğunu belirtti.

Üçüncü günün son oturumunda yapıştırıcı sektörünün öncü kuruluşlarından olan ve 3. Polimer Günleri sponsorlarından Denlaks’ın Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu üyesi Abbas Miroğlu, yapıştırıcıların hayatımızdaki yerinden bahsederek, katılımcıların sorularını cevapladı. Denlaks’ a verdikleri desteklerden ve Polimer Günleri'ne verdikleri önemden dolayı teşekkür edilerek 3. Polimer Günleri tamamlanmış oldu.

3. Polimer Günleri

3. Polimer Günleri

3. Polimer Günleri

3. Polimer Günleri

3. Polimer Günleri