Share

Doç. Dr. Candan Dedelioğlu’ndan İlk Kişisel Sergi “RENKLERİN RUHU”

Sanat ve Tasarım Fakültesi, Grafik Tasarımı Bölümü öğretim üyesi, Doç. Dr. Candan Dedelioğlu’nun, “Renklerin Ruhu” adlı kişisel serge açılışı 25 Ekim Çarşamba Günü Saat 14.00’teYalova Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi Sanat Galerisi’nde, Yalova Üniversitesi Rektörü Sn. Prof. Dr. Güler ALKAN, Yalova Üniversitesi akademik ve idari personeli ve üniversite öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşti.

“Renklerin Ruhu” adlı kişisel sergi, dijital illustrasyon ve tasarım süreciyle oluşturulmuş ve dijital baskı ile nihayetlendirilmiş çalışmalardan oluşuyor. Sergi 25 Ekim- 8 Kasım tarihleri arasında Yalova Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi Sanat Galerisi’nde gezilebilir.

Sergi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmet Çavuşoğlu ve Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güler Alkan’ın konuşmaları ile başladı.

Doç. Dr. Candan Dedelioğlu sergi ile ilgili bilgi verdiği konuşmasına “Karacaoğlan’ın yazdığı Münir Nurettin Selçuk’un seslendirdiği “Ey benim bahtıyarim, gönlümün tahtıyarimYüzünde göz izivar, sana kim baktıyarim” sözleri ile başladı ve konuşmasına şöyle devam etti;

“Bu şarkıyı dinlerken aklıma gelen onlarca insane yüzü oldu ve bu insanların yüzlerinde yaşadıkları, kaygılandıkları, üzüldükleri, mutlu oldukları, kızdıkları ve daha bir çok duyguyu bazen hissedebildiğimiz bazen de en yakınımızdakiler de bile anlamlandıramadığımız kadar binlerce duygunun gizlendiğini düşünerek bu serginin temelini kurmuş oldum.Sergi portrelerden oluşmakta ve bu portlerin kimi tanınmış, alanlarında ünlü olan kimileri de hayatın içindeki insane yüzlerinden seçilmiştir. Bu portrelere renkler kullanılarak lekeler ve manipülasyonlar uygulanmış ve bu yüzlerinanlattıkları, renklerle tasvir edilmek istenmiştir.Şimdi sergiyi gezerken aslında her bir duygunun derinden baktığımızda renklerle nasıl dönüşebildiğini ve açığa çıkabildiğini hep birlikte göreceğiz.”

Sergi açılışında Doç. Dr. Candan Dedelioğlu teşekkür belgesini Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güler Alkan’ın elinden aldı.