Share

Yalova Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. İsmet ÇAVUŞOĞLU, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 102. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Çanakkale Zaferi, Çanakkale Boğazı’nda denizde başlayan ve sonrasında Gelibolu Yarımadasında yapılan kara savaşlarıdır ki  Türk tarihinin en şerefli ve onurlu sayfalarında yer alan birer zafer destanıdır. Türk bağımsızlık savaşının temelleri Çanakkale’nin sularında ve Conk Bayırı’nda atılmıştır.

Çanakkale Zaferi, Türk’e, öz benliğini, ulusal kimliğini bulma yolunu göstermiş, milletin geleceği için, vatanın geleceği için yazılan bir destandır. Ülkemizi yok etmek isteyen itilaf devletlerine karşı Anadolu’nun dört bir yanından gelerek gösterilmiş büyük bir mücadele, büyük bir destandır. 250 binden fazla şehit verilen çanakkale savaşlarında ülkemizin temelini oluşturan birlik, beraberlik ve vatan savunma ruhunun temelleri atılmıştır. Şuan ülkemizin temelini oluşturan milli birlik, beraberlik ve vatan savunma ruhu orada canlanmıştır. Ama o zamanlar ülkemize yapılan genel saldırının hala günümüzde tezahür ettiğini görüyoruz. Aynı zihniyetin ülkemize karşı ön yargı içinde olduğunu görüyoruz. Bizlerin hiçbir zaman Çanakkale ruhunu kaybetmememiz gerekiyor.

Bu düşüncelerle, Çanakkale Zaferi’nin 102. yıl dönümünü kutluyor. 18 Mart Şehitleri Anma  Günü'nde bu toprakları bize mukaddes bir vatan olarak emanet eden tüm şehitlerimizi, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm kahramanlarımızı rahmetle ve şükranla anıyorum."