Share

"I. Uluslararası Yalova Resim Sempozyumu"nun açılışı

LUKAS PonArt Sanat Malzemeleri, Yıldız Kırtasiye ve Güleç Yemin sponsorluğunda yapılan I. Uluslararası Yalova Resim Sempozyumu'nun açılışı Sayın Rektörümüz Prof.Dr.M.Niyazi ERUSLU'nun katılımı ile Yalova Öğretmenevinde yapıldı. Açılışa Dekanımız Prof.Dr.İsmet ÇAVUŞOĞLU, Yalova Belediyesi Kültür Müdürü R.Sadri SAYIOĞULLARI, yerli ve yabancı katılımcıların yanı sıra Fakültemiz akademik ve idari personeli ile Yalova Belediyesi personelleri katıldı. Açılış için verilen yemekte konuşma yapan Dekanımız; "20 - 28 Ekim tarihleri arasında yapılması planlanmış olan I. Uluslararası Yalova Resim Sempozyumu  dün, Pazartesi günü itibarıyla beş yabancı ve beş Türk sanatçının katılımı ile çalışmalarına başlamıştır. Çalışmalar TİGEM mekanlarında halka açık olarak yapılmaktadır. Çalışma konusu serbesttir, fakat yine de eserler burada üretieceğinden dolayı buranın atmosferi, doğası, tarihi ve gündelik hayatı ile ilişkili olacağından şüphemiz yoktur. Yalova dünyanın en iyi coğrafyasında yer almakta, mükemmel bir doğaya sahip, birçok medeniyetleri barındırmış, termaliyle, çiçek ve meyve bahçeleriyle, deniziyle, sanayisi, üniversitesi ,modern mimarisiyle ve insanıyla eşine az rastlanan bir ilimizdir. Ayrıca Istanbul'a ve Bursa'ya yakın olması ile de stratejik bir yerleşim merkezdir.
Bütün bunlardan dolayı  Yalova Belediye Başkanlığı ile Yalova Üniversitesi Rektörlüğü  bu yıl ilkini başlatmak üzere izleyen yıllarda da inşallah devam edecek olan Uluslararası Yalova Resim Sempozyumunun  Yalova'da  gerçekleştirilmesini uygun bulmuştur. Sempozyumlardan biriken eserler Belediye mekanlarının ve Üniversitenin yeni  mimari mekanlarında yer alması  öngörülmüştür. Çağdaş mekanlar mantıklı ve uyumlu olarak çağdaş sanat eserleri gerektirmektedir.
Hatta  uzun vadeli olarak biriken eserler ile çağdaş sanat müzesi kurulmasına da gidilebileceği  fikri de her iki kurum tarafından benimsenmiştir.
Sempozyum çalışmaları 28 Ekim 2014 tarihinde saat 15.00 da Yalova Kent Müzesi'nde açılışı gerçekleşecek olan sergi ile sona erecektir." dedi.

Katılımcı sanatçılar:
Asri Sayraç - Almanya 
Uta Heinecke - Avusturya
Eva Taskovich - Macaristan
Dimitır Cholakov - Bulgaristan
Valeri Chakalov - Bulgaristan
İsmet Çavuşoğlu - Türkiye
R. Sadri  Sayıoğulları - Türkiye
Naciye  Bozdoğan - Türkiye
Sevilay Emirza Yıldız - Türkiye
Serhat Pehlivan - Türkiye