Share

Zehra DOĞAN SÖZÜER'in "re-make" İsimli Kişisel Tekstil Sergisi Fakültemiz Sanat Galerisi'nde

Zehra DOĞAN SÖZÜER Sergisi Üzerine...

1985 Yılında Ankara’da doğan Zehra DOĞAN SÖZÜER 2007 yılında Gazi Üniversitesi Moda Tasarımı Öğretmenliği Bölümünden mezun oldu. 2009 yılında İstanbul  Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümünde Araştırma Görevlisi, daha sonra 2011 yılında Öğretim Görevlisi ve 2014 Yılından bu yana Tekstil ve Moda Tasarımı alanında Yardımcı Doçent olarak aynı üniversitede çalışmalarına devam etmektedir.

Şu ana kadar sanatçı Zehra DOĞAN SÖZÜER İstanbulda ve Ankarada birçok karma sergiye katılmış ve başarılı bir performans sergilemiştir.Sanatçının 12 eserden oluşan ilk kişisel sergisini bizim Yalova Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Sanat Galerisi’nde açmış olması Üniversitemiz ve Yalova seyircisi için övünç kaynağıdır. Serginin genel teması “re-make” olarak belirlenmiştir. Sanatçının konsepti sağlam ve çıkış noktası olarak bir “şehir yönetmeni” olarak bilinen Woody Allen’ın film klasiklerinden sayılan “Manhattan”ı seçmiştir. Woody Allen dönemin şehir manzaralarını şiirsel bir dille sahnelerine yerleştirmekte ve izleyiciye şehri, mimari bir örüntü olarak sunmaktadır. 1979 yılında siyah-beyaz olarak çekilen filmin sahneleri, görsel dili bakımından; ışık-gölge kontrastı ile kadrajda çoğu zaman ritmik tekrar eden mimari motiflerden oluşmaktadır. Bu bakımdan sahneler, bir “desen” algısı içinde yeniden yorumlanabilir. Yeniden yorumlama fikrinden hareketle, tekstil yüzeylerinde ışık-gölge, ritim ve derinlik unsurlarının filmin belirli sahneleri üzerinden sorgulanması, “yeniden çekmek” anlamına gelen ‘Re-Make’ adlı çalışmaların konseptini oluşturmaktadır.

Yönetmenin gözünden kadraja aktarılan ışık değerlerinin transparan- yarı transparan tekstiller ile ilişkilendirilmesi, desen olarak değerlendirilen şehir ritimlerine “aplike” edilebilecek tekstil materyallerinin irdelenmesi, bazı detayların vurgulanması, yüzeylerin ölçülü bir şekilde deformasyonu, desen ritmine uygun dikiş ve iplik dokularının şehir dokuları üzerine uygulanması gibi tekstil disiplini içerisinden deneysel ve sahneye özgü arayışlar, tekstil sanatının diğer görsel sanatlarla ilişkisi bakımından farklı bir bakış açısı ifade etmektedir. Bu konseptte sergilenen eserler, filmden alınan orijinal görseller  ile birlikte yerleştirilmiştir.

Aslında tüm sanat  türleri bir  bütündür. Sadece  kullandığı malzemeden  dolayı farklıdır, anlatım aynıdır, hikayesi vardır, mesajı vardır. Günümüzde çağdaş sanat adı altında geleneksel sanat malzemeleri reddedilmemiştir. Konvansiyonel ile farklı malzemelerin birlikte kullanılması neticesinde sanat eserleri daha da zengin hale gelmiştir. Malzeme kullanımı yetenek ve cesaret ile birleşerek çok değerli eserler ortaya çıkmasına vesile olmuştur. Sanatsal mekanlarda bazen algılama gücümüzü aşan, zorlayan eserler de görmekteyiz.

Her sanatçının  eserini oluşturuken farklı kaynaklardan yola çıkması gayet doğaldır. Örneğin bu serginin özelliği de özenle seçilen bir konseptin var oluşu, sanatçının Woody Allen’in filminden yola çıkarak megapol/metropollerin günümüzdeki problemlerine el atmasıdır. New York manzaralından oluşan karelerin tekstil malzemeleri  ile dönüştürülmesi, başkalaştırılması sanatçının hayal gücünün ve yetenek becerilerinin neticesinde  bu görseller/eserler ortaya çıkmıştır.

Sanatçının yapıtlarında akromatik bir çözümleme kullanımı ve şiirsel bir anlatım sözkonusudur. Ayrıca genç sanatçı, tekstil malzemelerini büyük bir ustalıkla kullanmış olup verilen mesajlar da nettir.

İleriye dönük Türk Sanatında cesaretli arayışlara gidebileceğinin yanı sıra farklı deneyler sunması açısından Zehra DOĞAN SÖZÜER'in sergisini önemli buluyor, başarılarının devamını diliyorum.

Prof.Dr.İsmet ÇAVUŞOĞLU
Yalova Üniversitesi
Sanat ve Tasarım Fakültesi
Dekan