Share

2.Geri Dönüşüm Günleri

Geri Dönüşüm ve Sürdürülebilir Kampüs Kulübü'müz tarafından 08.03.2018 tarihinde Yalova Üniversitesi Konferans Salonu’nda düzenlenen 2. Geri Dönüşüm Günleri'nde geri dönüşüm ve sürdürülebilirliğin önemi ele alındı. Açılış konuşmasını polimer mühendisliği bölümünden Prof. Dr. Mustafa Öksüz'ün yaptığı etkinlikte, kurucu başkan Dilayda Kanmaz geri dönüşüm ve sürdürülebilirliği ele alan sunumunu gerçekleştirerek kulüp çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. Açılış konuşmalarının ardından, Elektronik Atık Geri Dönüşüm Derneği temsilcisi Nurullah Temizkan, elektronik atık geri dönüşümü ve dernekleri hakkında bilgi vererek elektronik atıkların geri kazanımının önemini vurguladı. ODTÜ Genç Tema Başkanı Görkem Beşik ODTÜ Genç Tema topluluğunun yaptığı çalışmalar hakkında bilgi vererek katıldığı COP13 İklim Değişikliği Zirvesi hakkındaki gözlemlerini aktardı.

İkinci oturumda ise Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneğinden (TAP) Savaş Arna atık piller ve pil geri dönüşümü hakkında bilgilendirdi. Ardından Çevreci Etkinlikler Platformu kurucusu Emrah Kurum platformun oluşumundan ve yapılan etkinliklerden bahsetti.

Üçüncü oturumda Ulus Mühendislik Çevre Danışmanlık Eğitim İş Sağlığı ve Güvenliğinden Rahşan Bukni Ulus ambalaj atıkları konusunda ki sunumunu gerçekleştirdi. Ardından Deniz Temiz Derneğinden (TURMEPA) Mine Göknar denize atılan atıklar ve atıkların yarattığı problemler hakkında bilgilendirdi. Deha Biyodizelden Nihal Karakuş biyodizel yakıtları anlattı. Malatya Akçadağ Belediyesi’nden Gökhan Aslan ise karbon emisyonlarının azaltılması konusunda yaptıkları projeyi bizlerle paylaştı.

Son oturumda “Çevreci Startuplar Paneli” yapıldı. Panelistler arasında Hagelson startupıyla Soner Alayurt, Komporize startupıyla Mustafa Kuyumcu, Porima 3D startupıyla Serhat Oran, Nanomik Biyoteknoloji startupıyla Ezgi Uçarkuş ve Biolive startupıyla Gözde Ekşioğu yer aldı. 

Etkinlik sonunda kulübümüz, teşekkür plaketleri takdimi yerine, her katılımcı için Yalova Üniversitesi kampüsüne dikilen 3 ağacı hediye etti. Dikilen ağaçlar ile katılımcıların karbon ayak izleri azaltıldı. 

Hem akademik hem de uygulamaya yönelik bilgilerin paylaşıldığı 2. Geri Dönüşüm Günleri'ne akademik camia ve öğrencilerin yanısıra halkın da katılımı etkilnliğe renk kattı. Organizasyonu gerçekleştiren kulübümüze ve üniversitemizi onurlandıran katılımcılarımıza teşekkür eder, başarılarılı çalışmalarının devamını dileriz.