DR. ÖĞR. ÜYESİ NACİYE BOZDOĞAN AKBAŞ’IN “HAYATIN İÇİNDEN” ADLI RESİM SERGİSİ ANKARA’DA SANATSEVERLER İLE BULUŞUYOR

Yalova Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Resim Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Naciye BOZDOĞAN AKBAŞ’ın ‘Hayatın İçinden’ isimli kişisel resim sergisi 18 Mart – 6 Nisan 2022 tarihleri arasında Ankara’da Soyut Galeri’de sanatseverlerle buluşuyor.

Dr. Öğr. Üyesi Naciye Bozdoğan Akbaş’ ın bu kişisel sergisinin manifestosu hakkında şunları söyleyebiliriz;

“Teknolojinin gelişimi ile birlikte, köyden kente kitlesel göç hareketleri meydana gelmiştir. Bu göçlerle birlikte insanın en temel ihtiyaçlarından biri olan barınma ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Büyük kentlerde kentli olmaya çalışan ve kaderlerini değiştirmeye çalışan bu göçebe insanların yaşamaya çalışmaları anlatılmıştır.

Sanatçı da eserlerinde, binaların ve gökdelenlerin arasında, tüm bu kentleşmeye inat direnen ve direnmeye devam eden, içinde hayatın olduğu gecekonduları ele alıyor. Her ne kadar gerçek hayatta gecekondular gelip geçici, ortadan kalkan, bir var bir yokmuş gibi gözükseler de sanatçı resimlerinde bu gecekonduları pentürel bağlamda baskın, frekans değeri yüksek olan canlı renklerle kalıcı ve daha görünür kılmaya çalışıyor.”

https://www.galerisoyut.com.tr/naciye-bozdogan-2022/