Yalova Üniversitesi ile Altınova Belediyesi ve Tersan Tersanecilik arasında sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü yetiştirmek üzere istihdam güvenceli meslek yüksekokulu kurulması konusunda işbirliği protokolü imzalandı.

Üniversite, sanayi ve belediye işbirliğini hayata geçirmek üzere imzalanan protokol kapsamında, Yalova’nın Altınova ilçesinde kurulacak meslek yüksekokulunun eğitim-öğretim faaliyetleri ile uygulama alanlarına dair esaslar düzenlendi. Tarafları temsilen Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci, Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral ve Tersan Yönetim Kurulu Başkanı Osman Nurettin Paksu arasında imzalanan protokole göre teorik öğretimleri Yalova Üniversitesi tarafından yürütülecek olan meslek yüksekokulunda, öğretim mekanları belediye tarafından temin edilecek ve uygulama imkanları ise Tersan tarafından sağlanacak.

Mezunlar İstihdam Edilecek

Üniversite, sanayi ve belediye işbirliği protokolü kapsamında teorik dersler meslek yüksekokulunun öğretim elemanları tarafından Altınova Belediyesi’nin tesis ettiği binalarda, uygulama çalışmaları ise Tersan’ın görevlendirdiği elemanlar tarafından işletme sahasına yürütülecek. Yalova Üniversitesi ile Tersan tarafından ortaklaşa belirlenen takvim çerçevesinde gerçekleşecek olan işyeri uygulamasını başarılı şekilde tamamlayıp mezun olan öğrenciler, Tersan’da çalışma imkanı bulacak. Ayrıca işyeri uygulamasına katılacak öğrencilerin, iş kazası ve meslek hastalıklarından korunması için sigorta işlemleri de yapılacak. Bunun yanı sıra Yalova Üniversitesi, protokol kapsamında Altınova Belediyesi’nin personelinin hizmet içi eğitimine de destek olacak.

Örnek Bir Uygulama

İmza töreninde yaptığı açıklamada kurulacak meslek yüksekokulunu tüm kurumlara örnek olacağını belirten Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci, “Yalova Üniversitesi, Altınova Belediyesi ve Tersan Tersanecilik olarak bir meslek yüksekokulu kurmak için işbirliği yaptık. Belediyemiz, okulun yerini temin etti, Üniversite olarak biz programın eğitim ve öğretimi ile ilgili çalışmaları başlattık. Tersan ise öğrencilerimize uygulama imkanı verecek ve imkanları ölçüsünde istihdam sağlayacak. Bu meslek yüksekokulu ile beraber iş başında yetişmiş nitelikli elemanları sanayiye kazandıracağız. Bu örnek bir uygulamadır ve el ele verdiğimiz takdirde güzel işler başaracağımızın açık bir göstergesidir” ifadelerini kullandı.

Bölgemizin Değerini Arttıracak

Altınova’ya kurulacak meslek yüksekokulunu bölgenin değerini arttıracağını söyleyen Dr. Metin Oral, “Altınova’da meslek yüksekokulu açılması yönündeki hassasiyetleri için hocalarımıza teşekkür ediyoruz. Ciddi bir yol aldık ve gelecek sene eğitime başlayacağız. Meslek yüksekokulu için şimdilik geçici bir bina kiraladık ancak Üniversitemize kalıcı bir yer kazandırmak üzere çalışıyoruz. Ayrıca katkılarından dolayı Tersan’a da teşekkür ediyoruz. Tersan hem istihdam hem de hayırseverlik açısından bölgemize ciddi katkıları olan bir firma. Meslek yüksekokulumuzun iş garantili olması da bölgemizin değerini oldukça arttıracak” diye konuştu.

“Donanımlı Elaman İhtiyacımız Karşılanacak”

Meslek yüksekokulu ile beraber donanımlı eleman ihtiyaçlarını karşılayacaklarını belirten Tersan Yönetim Kurulu Başkanı Osman Nurettin Paksu ise “Tersan olarak böyle bir işbirliğinin tarafı olmaktan dolayı çok mutluyuz. Sanayici olarak aldığımız elemanların pratikte eksiği olduğundan  şikayet ediyorduk. Ancak bu meslek yüksekokulu bizim için önemli bir ihtiyacı karşılayacak. İhracata çalışan bir firmayız, üstün donanımlı gemiler yapıyoruz. Bu nedenle hem donanımlı hem de yetişmiş elemanlara ihtiyacımız var. Bu proje ile beraber bu ihtiyacı karşılamış olacağız” diye konuştu.

Etiket: İstihdam Güvenceli Meslek Yüksekokulu İçin İmzalar Atıldı