Prof. Dr. Suat Cebeci, 1953 yılında Bayburt’ta doğdu ve 1980 yılında İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’nden mezun oldu. İstanbul’da bir süre Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmenliği yaptıktan sonra Ankara’da Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nde ve Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı’nda Eğitim-Öğretim ve Personel Şube Müdürlüğü görevlerinde bulundu.

Bu görevleri sırasında Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Din Eğitimi Anabilim Dalı’nda master ve doktora eğitimlerini tamamladı. Milli Eğitim Bakanlığı Yayın İnceleme Komisyonu üyeliği, 14. Milli Eğitim Şurası Hazırlık Komisyonu üyeliği, Bakanlıklar Arası Sağlık Personeli Mecburi Hizmet Komisyonu üyeliği gibi görevlerde de bulundu ve eğitimle ilgili çeşitli kurs ve seminerlere katıldı.

1994 yılında Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne Yrd. Doç. olarak atandı. Burada Bölüm Başkanlığı, Dekan Yardımcılığı ve Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü görevlerini yürüttü. “Din Eğitimi Bilimi ve Türkiye’de Din Eğitimi” adlı çalışması ile 1997 tarihinde Doçent oldu ve 1998 yılında Sakarya Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi’ne geçti. Burada da Felsefe ve Din Bilimleri Bölüm Başkanlığı ve Dekan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. “Öğretme ve Öğrenme Süreçlerinde Dini İletişim” adlı çalışması ile 2002 yılında Profesör oldu ve 2003-2006 yıları arasında Sakarya Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Dekanlığı görevini yürüttü. 2011-2016 yılları arasında ise Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin kurucu dekanı oldu.

Çeşitli tarihlerde İngiltere, Danimarka, Almanya, İsviçre, Azerbaycan, Kırgızistan, Endonezya ve Tunus’ta din eğitimi ile ilgili bilimsel toplantılara katıldı, alanı ile ilgili araştırma ve incelemelerde bulundu. Din eğitimi ile ilgili değişik konularda yayınlanmış telif ve tercüme (bir kısmı müşterek) olmak üzere toplam 21 adet kitabı ve 50’ye yakın bildiri ve makaleleri yayınlandı.

27 Mart 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Yalova Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan Prof. Dr. Suat Cebeci, halen bu görevini sürdürmektedir.   

 

Etiket: Prof. Dr. Suat CEBECİ