Yalova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mesut Yılmazoğlu’nun danışmanlığında yürütülen çalışma kapsamında Hidrojen Yakıtlı PEMFC sistemleri için yeni tip elektrolitler geliştirildi.
 
Doç. Dr. Mesut Yılmazoğlu’nun hidrojen yakıtlı elektrikli araç ve benzer elektrokimyasal proseslerde kullanılan popüler enerji çevrim sistemlerinden Proton Değişim Membran Yakıt Hücreleri (PEMFC) için geliştirdiği yeni tip membran elektrolitlerin sunulduğu “Ionic liquid incorporated SPEEK/Chitosan solid polymer electrolytes: ionic conductivity and dielectric study” başlıklı çalışma, Journal of Soild State Electrochemistry (Springer, SCI-E Q2)’de yayımlandı. Çalışmada, ticari membranlara alternatif, daha geniş efektif çalışma sıcaklık aralığı ve dayanıma sahip kompozit membran serilerinin üretimi gerçekleştirildi.
 
Ticari olarak kullanılan, Fransız Dupont firması tarafından tescilli Nafion® membrana alternatif ürünlerin geliştirilmesi amacıyla Doç. Dr. Mesut Yılmazoğlu danışmanlığında yürütülen ve Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı’nda Yüksek Mühendis Fatih Bayıroğlu’nun yüksek lisans tezine de konu olan çalışmalarda Polimer Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Hamit Erdemi ve Kocaeli Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ufuk Abacı da katkıda bulundu.  Çalışma kapsamında ‘’Dielectric properties of sulfonated poly (ether ether ketone)(SPEEK) electrolytes with 1-ethyl-3-methylimidazolium tetrafluoroborate salt: Ionic liquid-based conduction pathways’’ başlıklı bir diğer yayın, Colloids and Surfaces A: Physicochemical and Engineering Aspects (Elsevier, SCI-E Q2)’de yayımlanmıştı.
 
Hocamızı tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyoruz.

Etiket: Yalova Üniversitesi Öğretim Üyesi Yeni Yakıt Hücresi Membranı Geliştirdi