Bologna Eşgüdüm Komisyonu

ÜNİVERSİTEMİZ > Komisyonlar > Bologna Eşgüdüm Komisyonu

 

Bologna (Bolonya) Süreci nedir?

 

Bologna Sürecinin hedefi, Avrupalı öğrenciler ve personelin yanında dünyanın diğer bölgelerindeki öğrenci ve personel için uluslararası işbirliği ve akademik değişim temelli bir Avrupa Yükseköğretim Alanı kurmaktır.

 

Hedeflenen Avrupa Yüksek Öğretim Alanı:

·      Öğrencilerin, mezunların ve yüksek öğrenim personelinin seyyaliyetini kolaylaştıracaktır;

·  Öğrencilerin şahsi gelişimlerini desteklemek ve onların demokratik toplumlardaki müstakbel kariyerlerine ve aktif vatandaşlıklarına destek olacaktır;

·    Demokratik ilkeler ve akademik hürriyet temelinde kaliteli yükseköğrenime yaygın bir erişime yardımcı olacaktır.

 

Neden Bologna Süreci Olarak İfade Edilmektedir Ve Kimler Katılmaktadır?

Bologna Süreci İsmini, 29 Avrupa Ülkesinde Yüksek Öğrenimden Sorumlu Bakanların 19 Haziran 1999 Tarihinde İtalya’nın Bologna Şehrinde İmzaladıkları Bologna Deklarasyonundan Almaktadır. Bugün, Bu Sürece 47 Ülke Dahildir Ve Türkiye’de Bu Ülkelerden Bir Tanesidir. Söz Konusu Ülkelerin Hepsi Avrupa Kültür Kongre’sine Üyedir Ve Avrupa Yükseköğretim Alanına Hedeflerini Bağlıdır. Bologna Süreci’nin Önemli Bir Özelliği Ve Başarısının Anahtarı, Bu Sürece, Avrupa Komisyonu, Avrupa Konseyi Ve UNESCO-CEPES Gibi Kurumlarında Yanında, Yüksek Öğrenim Kurumlarının Temsilcileri, Öğrenciler, Personel, İşverenler Ve Kalite Teminatı Kurumlarının Dahil Olmasıdır.

 

NOT: Görev değişikliği nedeniyle senato tarafından güncelleme yapılacaktır.