Prof. Dr. Mehmet BAHÇEKAPILI

Prof. Dr. Mehmet BAHÇEKAPILI

Yalova Üniversitesi Rektörü

 

1978 Yalova doğumlu olan Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı, 2001 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden dönem birincisi olarak mezun oldu. 2001’de Suudi Arabistan Devletinin düzenlemiş olduğu “İslam Ülkeleri Gençler Buluşması”na ülkemizi temsilen katıldı. 2001-2002 yıllarında İngiltere’de dil eğitimi alan Bahçekapılı, 2005’te Yüksek lisansını, 2010’da Doktorasını tamamladı. 2014 yılında Doçent, 2019 yılında da Profesör unvanlarını alan Bahçekapılı, akademik alanda görev yaptığı süre zarfında “Dekanlık, Dekan yardımcılığı, Rektör danışmanlığı, Bölüm Başkanlığı, Üniversite Eğitim Komisyonu üyeliği, Bilimsel Araştırma Projeleri Üyeliği, Sosyal Bilimler Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyeliği gibi pek çok akademik ve idari görevlerde bulundu.

Bahçekapılı, Avusturya, Almanya, Hollanda, İngiltere ve İsveç’te din eğitimi alında 2 farklı AB projesinde, ayrıca çok sayıda Kamu destekli projede ve BAP projelerinde yürütücü ve araştırmacı olarak görev aldı. Yaptığı çalışmalardan ötürü devlet kurumlarından ödüller alan Bahçekapılı, 2018’de Dünya Engelliler Kongresinde Eğitim alanında “Bilim Ödülü”ne layık görüldü. Bir çok kongre, sempozyum ve çalıştayda başkanlık yaptı. 2016 yılından itibaren Türkiye Din Eğitimi Araştırmaları dergisini çıkartmakta olan Bahçekapılı’nın, Türkiye ve Avrupa’daki din eğitimi politikaları başta olmak üzere, Din kültürü ve ahlak bilgisi dersi ve öğretim programları, seçmeli din dersleri, din eğitimi model ve yaklaşımları, değerler eğitimi, İslam din eğimi ve modelleri gibi din eğitiminin farklı konu alanlarında kitap, makale ve bildirileri bulunmaktadır.

Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla, Resmî Gazete’nin 08 Nisan 2022 tarihli sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren 07 Nisan 2022 tarihli ve 2022/132 sayılı kararla Yalova Üniversitesi Rektörü olarak atanmıştır. 

       Rektöre Bağlı Birimler